Beyoğlu Kredi Danışmanlık Finansal Çözüm Ortağınız

SENETLE KREDİ
Öncelikle senetle kredinin tanımını yapalım. Senetle kredi; Acil nakit ihtiyaçlarının karşılanması gerekçesiyle henüz vadesi gelmemiş olan senetlerini banka ve senetle kredi veren Faktöring şirketlerine götürülerek senetlerin bozdurulması karşılığında (senet karşılığında kredi) nakit para ihtiyaçlarının temin edilmesi ile oluşan işleme senet karşılığı kredi adı verilmektedir. Tamamen kanuni yollarla çekebilecek olduğunuz bu kredi için Faktöring ve finans şirketleri devreye girmekte ve size senet karşılığı kredi sunma imkanı tanır.


FAKTORİNG VE FİNANS ŞİRKETLERİ İLE KREDİ ÇEKMEK
Birçok insan kredi verme işleminin kanuna göre sadece bankalar ile yapıldığını düşünmektedir. Ancak bu yanlış bir düşüncedir. Kredi imkanı sunan başka finans kaynakları da bulunmaktadır. Hem Faktöring hem de finans şirketleri kredi verme konusunda size olanak sağlamaktadırlar. Finans şirketleri ile en fazla 20.000 TL’ye kadar kredi çekme imkanınız bulunmaktadır. Düşük miktarda kredi kullandıran bu şirketler, bankalardan çekebileceğiniz kredilerin faiz oranlarından daha yüksek bir şekilde faiz işletirler. Buna ek olarak aylık ödeme gücünün planlı ve programlı bir şekilde taksitlere aksetmesi ilerde ortaya çıkabilecek finansal sorunların önüne geçmesi adına oldukça önem taşır. Faktöring Şirketleri ile kredi anlaşması yapmak, bankalar ile kredi anlaşması birbirine benzer durumlardır. Yalnız bankalardan farklı olarak şöyle bir şey vardır, sizlerden bankalar gibi belge istemez ve kredi notunuza bakmazlar. Faktöring şirketleri, özellikle işletmelere sağlanan krediler için önemli bir mecradır. Her yıl işletmelerin kullanmış olduğu kredilerin %20’si Faktöring şirketleri ile sağlanmaktadır. Bundan ötürü Faktöring şirketleri diğer senetle kredi kullanan şirketlere oran ile daha fazla kredi imkanı sağlamaktadır. Bu şirketler her ilde bulunmaktadır. Bu şirketler 100.000 TL’ye kadar kredi çekebilme imkanı sağlar. Yasal olarak bu şirketlere olan borcun ödenmemesi halinde ise bankalar gibi yasal yollar ile borcun tahsilatı yapılmaktadır.


SENETLE KREDİ ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ
Senetle kredi alırken dikkat edilmesi gerekenlere değinecek olursak
Senetle kredi imkanı için anlaştığınız firma ile aranızda imzalanacak olan sözleşmenin en ince ayrıntısına kadar dikkat edilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte tüm belgelerin üzerinde talep edilen kredi miktarı gibi bilgilerin doğru olması önemlidir.
Sözleşmede yazılan taksit miktarı ve vade süresi ile ilgili bilgiler her iki tarafında elinde bulunacak şekilde iki nüshadan oluşması gerekir. Bu sayede yaşanabilecek her hangi bir problem sonucunda mahkemeye sunulacak belgeniz olacaktır. Belgeniz yok ise büyük ihtimal suçlu taraf siz olacaksınız.
Senetle kredi kullanımının son ödemesinin de yapılması ile ödemelerin zamanında yapıldığını ve artık borcun kapatıldığına emin olduktan sonra ve onu doğrulayan bir imzalı yazının olmasına çok dikkat etmeniz gerekmektedir.


SENETLE KREDİ MANTIKLI MI?
Senetle kredi verme olayı her şeyden önce kanuna uygun bir durum olarak göze çarpmaktadır. Ancak senet karşılığı kredi alırken alınan borcun geri ödemesinde daha fazla olacaktır. Bu bankalar ile olan problemin çözülmesini bekleyebilirsiniz. Yalnız acil krediye ihtiyaç duyuyor iseniz ve bankalardan anında kredi almak gibi bir durumunuz yok ise, belge gerektirmeden senet karşılığında kredi almak daha mantıklı bir çözüm olabilir sizin için. Birçok işletme, kütlesini daha da genişletmek için yani daha da büyümek için bankalardan kredi çekmek isteyebilir. Ancak işletmelerin geçmiş kredi notunun az olması ve güncel durumunun banka tarafından kafi görülmemesi işletmelerin kredi çekmesinde engel teşkil edecektir. Bu durumda fırsatları değerlendirerek işletmenizi daha da büyütmek ve daha da yüksek bir seviyeye ulaştırmak için senetle kredi çekmek mantıklı olacaktır.


SENET KARŞILIĞI KREDİ VEREN BANKALAR
Ülkemizde birçok sayıda özel kuruluşlu ve kamu kuruluşlu bankalar vardır. Bu bankaların birçoğu senet karşılığında nakit kredi imkanı sağlayarak ihtiyaç duymuş olduğunuz finansmanı size sağlamaktadırlar. Asıl burada unutulmaması gereken en önemli mevzu ise elimizde bulunan her senet için bankalar kredi olanağı verir sanmayın. Senet ile bankaya başvuru yapmış olduğunuzda bankalar öncelikle senedi düzenleyen kişinin öncelikle ticari geçmişine bakar ve daha sonra kredi notunun fazla olup olmaması, daha önce bankaların kara listesine girip girmediğini kontrol ederek işlem yapmaya başlar ve devam eder. Kontrol sonucunda olumsuz herhangi bir durum ile karşı karşıya karşılaşılmamış olduğunda bankalar belirtilmiş olan vade tarihine göre komisyon belirler. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu aracılığı ile belirlenmiş olan oranda faiz tutarı komisyona yansıtılır. Bu işlemlerin sonunda ise kredi talebinde bulunan kişiye nakit çıkışı yapılır.
Nakit paraya ihtiyacı olan vatandaşlarımıza senet karşılığında kredi veren bankalar şunlardır:

 • Ziraat bankası
 • Akbank
 • Deniz bankası
 • Garanti bankası


SENET BOZAN BANKALAR
Ellerinde senet bulunan kişiler veya işletmeler nakit ihtiyacı duymuş oldukları anda senet üzerinde belirtilen vade tarihinden önce bankalara giderek ihtiyaçları dahilinde kredi talebinde bulunurlar. Bankalar ise başvuru yapan kişinin senedine rehin koyarak kredi talebini gerçekleştirirler. Burada yapılan işlem ise senet bozma işlemi olarak nitelendirilir. Senet bozan bankalar öncelikle senet üzerinde belirtilen ismin kütüğüne bakarlar ve eğer kütük sıkıntı arz ediyor ise senet bozdurma işlemi gerçekleştirilemez. Ayrıca senet bozan bankaların yanı sıra özel işletmeler ve finans şirketleri de senet karşılığında nakit ihtiyacınızı karşılayabilir en başta bu konudan bahsetmiştik. Senet bozma işlemi tahsisatında belirtilen vade ve tutar üzerinden belirli bir oranda komisyon alınır. Bankalar alacakları komisyonu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun da belirtmiş olduğu faiz oranları ile doğru orantılı bir biçimde yapmaya çalışılsa da belirlenecek olan komisyon ücreti bankadan bankaya ve hatta şubeden şubeye farklılık gösterebilmektedir.


SENETLE PARA VEREN KİŞİLER
Senet ile kredi veren bankalar sözü edildiği zaman birçok insanın aklına bankaya gidip senet imzalayarak karşılığında ihtiyaç duymuş olduğunuz paraya sahip olunabileceği akla gelmektedir. Fakat işin böyle olmadığını makalemizin akışında anlamışsınızdır. Bankaların senet karşılığında kredi vermesi dışında kuyumcular, tefeciler, galericiler, esnaflar, vakıflar ve Faktöring firmaları da senet karşılığında belirli bir ücret veren kişilerdir. Bu kişiler ülkemizde bulunan bir çok il ve ilçede yer aldığından da bahsetmiştik. Belirli komisyon karşılığında uygun vade koşulları ile rahat bir şekilde ödeminizi sağlamaktadır. Bunların sonucunda dikkat etmeniz gereken bir durum var. Bankalar harici yerlerden senet alırken şartları tamamen ve düzgün bir şekilde okuyarak imza atmalısınız.


TEFECİLİK NEDİR?
Öncelikle tefecilik ülkemizde bir suç unsurudur.
Tefecilik suçu: Kazanç sağlamak amacı ile bir kişiye doğrudan ödünç olarak para verme, senet kırdırma, kredi kartı ile post cihazından para geçme yolları ile ödünç para verme sonucu ile oluşan ekonomik bir suçtur. Suçun tanımından da anlaşılacağı üzere tefecilik 3 şekilde incelenebilir:

 • Doğrudan ödünç para verme yoluyla tefecilik suçu: Bir kişiye kazanç sağlamak amacı ile ileriki bir tarihte faizli bir şekilde geri ödenmek üzere işlenen suçlardır.
 • Senet veya çek kırdırma sureti ile tefecilik suçu: Kazanç elde etme amacı ile ileriki tarihli bir senedi veya çeki vadesinden önce belli bir iskonto uygulamak sureti ile kırdırmak olan suçlardır.
 • Pos cihazı tefeciliği: Kazanç sağlamak amacı ile kendi kredi kartını kullanarak pos cihazından para çekerek ve belli bir meblağı komisyon olarak alma şeklinde işlenen suçlardır.


TEFECİLİK SUÇUNUN UNSURLARI
TEFECİLİK SUÇUNUN KONUSU: Ödünç olarak verilen her şey tefecilik suçunun mevzusunu teşkil etmez. Tefecilik suçunun konusu paradır. Paranın Türk parası (TL) ya da yabancı bir para olmasının hiçbir önemi yoktur. Örneğin, bir kimse 500 dolar veya Euro parayı kazanç elde etmek amacı ile ödünç verip karşılığında 700 dolar veya Euro çek senet aldığında tefecilik suçu meydana gelmiş olur. Bilhassa belirtmek gerekir ki, takı, altın, gümüş ve benzeri değerli madenler tefecilik suçunun mevzusu olamaz. Ancak uygulamada bazı kuyumcuların altın satıyormuş gibi yapıp senet veya çek aldığı, gerçekte satmadığı altını faturalandırarak daha sonra ikinci el altın yani (hurda altın) olarak aynı kişiden satın aldığı durumu da söz konusudur ve maalesef bu tür durumları yaşıyoruz. Bu durumda, gerçek bir altın alışverişi olmadığı için tefecilik suçu vücut bulmaktadır. Suçun ispatı için şikayetçi kişinin olan iddiası doğrultusunda vergi incelemesi yapılarak sonucunda da vergi inceleme raporu düzenlenmektedir.


TEFECİLİK SUÇUNDA KAZANÇ: Tefecilik suçunun oluşabilmesi için tefecinin kazanç sağlamak amacı ile hareket etmesi gerekir. Elde edilen kazancın fiilen elde edilmesi suçun tamamlanması için bir koşul değildir. Tefecilik yapma kabahatinin asıl konusu olan paranın kazanç elde etmek üzere veresiye verilmesiyle kabahat unsurları tamamlanmış olur. Tefecilik suçunda kazanç, faiz olabileceği gibi başka bir mal varlığı değeri de olabilir.


SUÇUN MAĞDURU: Temelinde tefecilik suçu aslında iki taraflı bir karşılaşma suçu olarak sayılır. Yani, bir tarafta kazanç elde etmek amacı ile veresiye para veren, diğer tarafta veresiye para alan kişi vardır. Ancak, kanun suç politikası gereği ödünç para alan kişiyi cezalandırmaz. Çünkü kişi mağdur olan taraftır. Yargıtay uygulamasında da faiz karşılığı ödünç para aldığı iddia edilen kişi tefecilik suçunun mağduru olarak kabul etmektedir. Mağdur şikayetçi olarak ceza davasına müdahil olabilir.


TEFECİLİK SUÇUNUN CEZASI: Kazanç elde etmek amacı ile başkasına veresiye para veren kişi, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5000 güne kadar adli para cezası ile adlandırılır. Tefecilik suçunun işlenmesi sureti ile yararına haksız çıkar sağlanan tüzel kişiler hakkında bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmetmiş olur.
Kanun maddesinde suçun cezası, hapis cezası ile adli para cezasının birlikte uygulanması biçimi ile düzenlenmiştir. Yani, fail hem hapis cezasına hem de işlenen suçun tehlikelilik derecesine göre miktarı belirlenmek üzere adli para cezasına mahkum edilecektir.

 • İKRAZAT NEDİR?
 • Türkçeye ‘borç verme’ anlamında çevrilen ikrazat kavramı öncelikle, Türkiye de 1995 yılından beri yapılmaktadır. İkrazat tamamı ile yasal bir yapı olup, hazine bakanlığının onayı alınarak yapılmaktadır. Türkiye de şu an yaklaşık 29 tane ikrazatçı olmakla birlikte, bakanlık bu iş için artık izin vermemektedir.
 • İkrazatçılar resmi ikrazatçı ve korsan ikrazatçı olmak üzere ikiye ayrılır.
 • RESMİ İKRAZATÇI
 • Hazine’den belgesi olmak zorundadır.
 • 1998’den beri yeni belge verilmiyor.
 • Toplam ikrazatçı sayısı 29 kişidir.
 • Belge isme veriliyor ve devredilemiyor.
 • KORSAN İKRAZATÇI
 • Hiçbir resmi belgeleri bulunmuyor.
 • Özellikle internet sitelerine ilan yayımlıyorlar.
 • AŞ adıyla faaliyet gösteriyorlar.
 • Adresleri sahte ve sadece cep numaraları var.


SENETLE KREDİ VEREN YERLER (50 BİN TL)
Eğer bankalardan kredi çekemiyor iseniz ya da siciliniz bozuk ise bankalar haricinde kredi veren yerlere ulaşmanız gerekmektedir. Eğer nakit paraya çevirebileceğiniz vadesi gelen veya gelmeyen bir senediniz var ise ve bu senedin karşılığı da var ise Faktöring kuruluşları, yani (eski ikrazatçılar) denilen bankaların çek ve senetle ilgilenen birimleri sizin yardımınıza yetişebilir. Şuan ülkemizde yasal olarak kayıtlı faaliyet gösteren 60 tane Faktöring vardır. Bu Faktöringlerin İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kocaeli, Konya, Antalya gibi illerimizde şubeleri vardır. Şubelere senediniz ile beraber başvuru yaptığınızda belirli olan komisyonlar kesilerek anında nakit paraya çevrilir. Senetle kredi veren Faktöringlerin bazı şartları bulunmaktadır. Bunlar;

 • Firmaya yapılacak olan tüm başvurular yasal bir şekilde yapılmalıdır.
 • Başvuru yapan kişinin fiili ehliyetini kullanabilmesi gerekmektedir.
 • Başvuru sonrasında yapılan senedin kanuna göre uygun olması gerekmektedir.
 • Ayrıca senedin doğru ve eksiksiz bir şekilde olması gerekir.


Senetle kredi için firmalara başvuru yapılırken talep edilmesi gereken bazı belgeler vardır. Bu belgeler şunlardır;

 • Başvuruda bulunan kişinin TC kimlik fotokopisi
 • KOBİ finansmanı için işletmeye ait vergi levhası
 • Noterden onaylı imza sirküleri
 • Firmanın kuruluş adresi ile ikametgah belgesi
 • Ticaret sicil gazetesi


Bu belgeler başvuru esnasında Faktöring firmalarından gerekli olan belgeler arasında yer alır. İşlemler başlamadan önce firmalar ile görüşülüp daha detaylı bir bilgi alınabilir.


SONUÇ
Bu makalemizde senet ile kredinin nasıl alındığını, nelere dikkat etmemiz gerektiğini, mantıklı olup olmadığını, senet karşılığı kredi veren yerler ve senet karşılığı hangi bankaların kredi verdiğini ve yasal olmayan yollarla senet işlemlerinin de yapıldığını işledik. Yasal olmayan yollar ile yapılan senet işlemlerinin de bir ekonomik suç olduğunu anlattık. Umarım bir nebze de olsa bilginize bilgi katmışızdır.

Bankalarla aktif olarak çalışan veya banka kredili ürün alamayan kişilerin müşteri profilleri detaylıca analiz edilip KKB detayı,limit kontrolleri, toplam banka borçlanması, başvuru sayısı vs. gibi önemli bilgiler uzman ekipler tarafından analiz edilir.Bu sorgulama neticesinde kişi ve kuruluşların ne kadar kredi kullanabileceği , hangi bankadan daha kolay ve uygun şartlarda kredi alabileceği veya şartlar kredi almaya müsait değilse kişi veya kuruluşların bu süre içerisinde nasıl bir yol izleyeceğini belirtip herhangi kuruluşlara ihtiyaç duymadan kredibilitesini yükselterek kredi kullandırmayı hedefler.

İhtiyaç Kredisi
100%
Taşıt Kredisi
85%
Konut Kredisi
75%
Diğer Krediler
85%
Etiket

bireysel kredi danışmanlığı,senetle kredi, borç kapatma kredisi, icralık olana kredi, tefeci kredi, ev hanımlarına kredi, öğrenci kredi

Success! You've been added to our email list.
LATEST TWEETS
İletişim
FOLLOW US